Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Charyzmat i misja

Misją Wspólnoty Dobrego Pasterza jest zaangażowanie na rzecz ewangelizacji i formacji chrześcijańskiej osób świeckich, służba w grupach Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, inicjowanie i wspieranie apostolskich dzieł Odnowy w Duchu Świętym.

Każdy z nas został kiedyś odnaleziony przez Jezusa - Dobrego Pasterza, jak zagubiona owca. Boże miłosierdzie przynagla nas, abyśmy pomagali innym odnaleźć drogę do Boga i Kościoła, zakorzenić się w nim, pogłębiać więź z Jezusem i podejmować apostolstwo.Takie wezwanie odczytujemy w Słowie Bożym:

„Duch Pański spoczywa na Mnie,

ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie,

abym ubogim niósł Dobrą Nowinę,

więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie,

abym uciśnionych odsyłał wolnymi,

abym obwoływał rok łaski od Pana”.  (Łk 4,18-20)

W słowach tych chcemy znajdować inspirację i moc do naszego uczestniczenia w misji Chrystusa, aby nie ustawała ewangelizacja świata. Wierni darowi chrztu w Duchu Świętym rozumiemy, że naszą powinnością jest: „Ewangelizacja w mocy Ducha Świętego: ewangelizacja i re-ewangelizacja chrześcijan jedynie z imienia, ewangelizacja kultur i struktur społecznych." (Preambuła Statutu ICCRS p.4)

Ewangelizacją jest także świadectwo dawane przez budowanie wspólnoty – okazywanie sobie wzajemnej miłości, pomocy w trudnościach, przebaczenia urazów, akceptacji słabości. Pragniemy, aby nasza Wspólnota była miejscem takiego świadectwa.

Naszą misję realizujemy przez następujące działania:

  • troskę o wierność rozeznanej drodze formacji Centrum Formacji „Wieczernik”
  • prowadzenie rekolekcji ewangelizacyjnych oraz innych rekolekcji i weekendów formacyjnych opracowanych lub zaaprobowanychprzez Centrum Formacji „Wieczernik”
  • prowadzenie spotkań formacyjnych dla małżeństw i młodzieży, zwłaszcza z grup Odnowy w Duchu Świętym
  • rozeznawanie i przygotowywanie nowych rekolekcji i weekendów formacyjnych
  • posługi o charakterze gospodarczym umożliwiające przebieg rekolekcji („posługa Marty”)
  • modlitwę w intencji rekolekcji lub innych działań apostolskich („posługa Marii”)
  • zaangażowanie się w konkretnej grupie Odnowy w Duchu Świętym
  • organizowanie lub udział we wspólnych międzygrupowych inicjatywach apostolskich takich jak: ewangelizacja, modlitwa wstawiennicza, posługa uwalniania, zaangażowanie w życiu społecznym i publicznym.
  • wdrażanie i przygotowywanie innych osób do w/w posług

Jesteśmy także otwarci na inne formy działania zgodne z naszą misja i charyzmatem, po rozeznaniu ich przez Wspólnotę.

Przez naszą posługę pragniemy przyczyniać się do budowania jedności między grupami Odnowy w Duchu Świętym, między Odnową a innymi ruchami, a także jedności w Kościele i społeczeństwie. Aby to realizować, każdy z nas stara się żyć w postawie pojednania z Bogiem, bliźnimi i samym sobą.

 

Nasz charyzmat

Realizując naszą misję pragniemybyć pomiędzy innymi jak zaczyn w cieście (por. Łk 13,21). Zaczyn jest tylko cząstką całego ciasta, nie oddziela się od reszty, ale przenika je tak, że „wszystko się zakwasiło.” Podejmowana przez nas misja w grupach Odnowy w Duchu Świętym, inicjatywach rekolekcyjnych, formacyjnych, a także w dziełach apostolskich, ma być obecnością, która inicjuje bądź wspiera lub towarzyszy innym. Podejmowane przez nas dzieła i posługi – niezależnie od tego, czy zostały zainicjowane przez Wspólnotę, czy zrodziły się w inny sposób – traktujemy jako dar Ducha Świętego dla Kościoła. We wszystkich działaniach staramy się współpracować z osobami spoza Wspólnoty. Pragniemy, aby dzieła przez nas rozpoczęte mogły być, po odpowiednim czasie przygotowania, prowadzone przez różne osoby, grupy i wspólnoty.

 

Modlitwa Wspólnoty Dobrego Pasterza

Jezu, Dobry Pasterzu,

Który nas odnalazłeś na drogach naszego życia,

posyłaj nas do tych, którzy Ciebie potrzebują.

Obdarz nas Twoim zatroskaniem o zagubionych,

miłością do każdego człowieka

i daj moc naszemu osobistemu świadectwu.

Spraw, byśmy stawali się apostołami Twojej miłości.

 

 

 

 

Facebook
Joomla templates by a4joomla
fot. marfis75 / flickr.com