Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nasi Patronowie

 

Święta Boża Rodzicielka jest naszą Patronką jako Ta, która czuwała z uczniami w Wieczerniku, która jest u początków Kościoła, która stała się Matką każdego z nas na mocy Jezusowego testamentu z Krzyża. Ją prosimy o macierzyńskie wstawiennictwo u Boga. Pociąga nas Jej pokora, cichość, całkowite poddanie się woli Boga, gotowość do rezygnacji z własnych planów, aby wypełnic w swoim życiu wolę Pana. Chcemy Ją naśladować także w Jej traktowaniu Słowa Boga: Ona je zachowywała i rozważała w swym sercu, choć często nie rozumiała. Była wierna Bogu w swoim codziennym życiu, wypełniając swe powołanie bez rozgłosu i domagania się jakichkolwiek przywilejów. Jej uroczystość obchodzimy wraz z całym Kościołem 1 stycznia.

 

Święty Józef, Oblubieniec Maryi.  Wierzymy, że cichy, pomocny towarzysz Maryi, jest także naszym Orędownikiem. Jako głowa Świętej Rodziny z Nazaretu został obdarzony wyjątkową łaską i zaufaniem. Jego życie trwało jakby "w tle" głównego nurtu wydarzeń zbawczych: Ewangeliści nie zanotowali ani jednego słowa wypowiedzianego przez Józefa, ani jednego czynu budzącego ogólny podziw. Można by powiedzieć, że był taki "niekonkretny". A przeciez On całkowicie poddał swe życie woli Boga, dostosował swe osobiste plany i marzenia do tego, co Bóg Mu objawił jako Jego życiowe zadanie. Przez to Jego rola w Bożym planie zbawienia jest bardzo ważna. Życie i postawa św. Józefa jest bardzo bliska temu, jak my przeżywamy miejsce naszej Wspólnoty w Kościele. Osobę św. Józefa czcimy wraz z całym Kościołem 19 marca, ale w sposób szczególny patronuje nam w dniu, w którym powstała nasza Wspólnota – 1 maja, gdy Kościół wspomina Świętego Józefa Robotnika.
 

Święty Ignacy Loyola jest naszym patronem ze względu na równowagę, jaką wprowadza między duchem a rozumem. To mistyk, który stoi twardo na ziemi. Tego Bożego żołnierza przyzywamy, by nie bujać zbytnio w obłokach, ani nie pogrążyć się troskach doczesnych. Chcemy od Niego uczyć się nieustannego rozeznawania woli Boga oraz odnajdywania Boga we wszystkich rzeczach; a także wybierania zawsze tego, co lepiej służy wypelnieniu przez nas naszego powołania i co każdego z nas bardziej upodobni do Jezusa. Św. Ignacy patronuje także naszemu zaangażowaniu w prowadzenie formacji dla grup Odnowy, zwłaszcza różnego rodzaju rekolekcji. Ponadto w naszej osobistej formacji ważną rolę odgrywają ćwiczenia ignacjańskie.

Facebook
Joomla templates by a4joomla
fot. marfis75 / flickr.com