Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O nas

Trochę wiadomości o organizacji naszej Wspólnoty

Do Wspólnoty zapraszamy osoby, które ukończyły 18 lat, przeżyły rekolekcje ewangelizacyjne i doświadczenie chrztu w Duchu Świętym, uczestniczyły przynajmniej przez rok w spotkaniach grupy Odnowy oraz pragną podejmować życie zgodne z „Naszym Credo” i Zasadami Życia Wspólnoty. Przyjęte może zostać całe małżeństwo (nie pojedynczy współmałżonek) albo osoba zdecydowana na życie w celibacie. Wstępny etap, czyli kandydaturę, może podjąć także osoba rozeznająca dopiero swoją drogę życia – przed końcem tego etapu powinna zakończyć swoje rozeznanie konkretną decyzją życiową. Etap kandydatury trwa na ogół 3 lata.  Wyjątkowe sytuacje podlegają rozeznaniu i decyzji Rady Wspólnoty.

 Etapy zaangażowania we Wspólnocie

a) Zaangażowanie czasowe

Zaangażowanie czasowe podejmowane jest na 1 rok i może być ponawiane do końca życia. W swoich corocznych przyrzeczeniach osoby zaangażowane czasowo zobowiązują się do: 

  • Życia zgodnego z zasadami wyrażonymi w „Naszym Credo”

  • Życia według rad ewangelicznych zgodnie ze stanem życia

  • Uczestniczenia w życiu Wspólnoty zgodnie ze Statutem i Zasadami Życia

  • Pracy nad wybranym przez siebie obszarem życia

  • Podejmowania konkretnie określonego zaangażowania apostolskiego.

Zaangażowanie czasowe może podjąć osoba, która:

  • żyje przynajmniej od dwóch lat według „Naszego Credo”

  • realizuje rozeznaną drogę życia

  • decyduje się na życie według rad ewangelicznych zgodnie ze stanem życia.

Rada Wspólnoty podejmuje decyzję w sprawie dopuszczenia kandydata do przyrzeczeń zaangażowania czasowego, konsultując ją z Asystentem Kościelnym. Złożenie takiego przyrzeczenia jest momentem przyjęcia kandydata do Wspólnoty – staje się on tym samym członkiem Stowarzyszenia „Wspólnota Dobrego Pasterza”. 

b) Zaangażowanie definitywne

Zaangażowanie definitywne (na całe życie) można podjąć po przynajmniej dziesięciu latach bycia we Wspólnocie, licząc także czas kandydatury

Spotkania

Każdy członek Wspólnoty należy do grupy dzielenia o stałym składzie, którą nazywamy Domostwem. Zasadniczo Domostwa są tworzone przez osoby o różnych powołaniach życiowych, ale mogą również gromadzić osoby o takim samym powołaniu (małżeństwa, celibatariuszy). Spotykamy się co dwa tygodnie. Na spotkaniach modlimy się wspólnie oraz dzielimy się działaniem Boga w swoim życiu, refleksjami z lektury formacyjnej i rozważania Słowa Bożego przewidzianego na dany czas. W spotkaniu Domostwa mogą od czasu do czasu uczestniczyć także inne osoby, zwłaszcza te, które rozważają możliwość wstąpienia do Wspólnoty.

Członkowie Wspólnoty uczestniczą ponadto w Spotkaniach Stanowych, skupiających osoby o takim samym powołaniu (małżonkowie, celibatariusze):

Małżeństwa należące do Wspólnoty spotykają się przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Celem jest formacja rodzin i wzajemne wspieranie się w doskonaleniu powołania do życia w rodzinie. Dokonuje się to przez katechezy, lektury, warsztaty, dzielenie i wspólną modlitwę.

Celibatariusze spotykają się co dwa miesiące, albo – jeśli zachodzi taka potrzeba – częściej. Celem spotkań jest wzajemne wspieranie się na drodze życia w oblubieńczej więzi z Jezusem. Dokonuje się to przez odpowiednie katechezy i lektury, oraz wspólną modlitwę i dzielenie.

Kandydaci do Wspólnoty, którzy rozeznają swoje powołanie, powinni uczestniczyć, przynajmniej co pewien czas, w spotkaniach obu grup dla lepszego rozeznania swojej drogi życia.

Spotkania Formacyjne całej Wspólnoty odbywają się dwa razy w roku: 

  • W weekend najbliższy do 1 maja - rocznicy powstania Wspólnoty; podejmujemy i ponawiamy wtedy nasze Przyrzeczenia zycia we Wspólnocie

  • W weekend w drugiej połowie października; jest to spotkanie formacyjne

Poza tym co drugi rok wyjeżdżamy wspólnie na tygodniowe wakacje; ten wyjazd ma charakter rekreacyjny, a celem jest przede wszystkim budowanie wzajemnych relacji.

 

Facebook
Joomla templates by a4joomla
fot. marfis75 / flickr.com